امتیاز: ۵.۰ از ۵ |
لطفا صبر کنید...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

شناسایی چرم وگان از چرم اصلی

شناسایی چرم وگان از چرم واقعی نیاز به آشنایی و تجربه داره. راه‌های مختلفی براش شناسایی چرم مصنوعی از چرم اصلی وجود دارد. در این قسمت، ۱۰ روش شناسایی چرم وگان برایتان آماده کرده‌ایم. به یاد داشته باشید که تشخیص و شناسایی چرم کار ساده‌ای نیست. ممکن است یک چرم مصنوعی را شبیه به چرم واقعی بسازند که در اینصورت، تشخیص چرم مصنوعی از چرم اصلی دشوار است.

 

۱) شناسایی چرم وگان (مصنوعی) از چرم اصلی

اگر به محصولی چرم گفته نمی‌شود، احتیاط کنید. اگر در لیبل نوشته شده « ساخته شده توسط انسان» یا «چرم دست ساز»، قطعا چرم مصنوعی است. اما اگر اصلا چیزی گفته نشده، این احتمال وجود دارد که تولید کننده قصد دارد این حقیقت را پنهان کند که محصول‌اش از چرم واقعی نیست.

اکثر تولید کنندگان افتخار می‌کنند که محصولشان از چرم اصلی است و به یکی از عنواین زیر آن را بیان می‌کنند:

  • چرم واقعی (Real leather)
  • چرم اصل (Genuine leather)
  • چرم لایه لایه نشده/کامل (Top/Full grain leather)
  • ساخته شده با محصولات حیوانی (Made with animal products)

 

۲) چک کردن سطح چرم

رگه های سطح چرم، منافذ، ناهمواری‌هایی که از الگوی تکرار نشدنی هستند، نشانه‌ی چرم اصل می‌باشد. این نواقص در چرم، درواقع نشانه‌ی خوبی است.

شناسایی چرم وگان از چرم اصلی ۲

چک کردن سطح چرم

به یاد داشته باشید که چرم اصل از پوست حیوانات ساخته شده است، بنابراین هر قسمت از چرم باید بافت و ظاهر منحصر به فرد، تکرار نشدنی خودش را داشته باشد. البته تولید کنندگان ماهر، طرح های خود را به تقلید از چرم اصلی و مشابه آن می سازند.

  • چرم واقعی باید حالت خراشیدگی و دارای چین و چروک باشد. و این نشانه‌ی خوبی برای شناسایی چرم است.
  • به یاد داشته باشید، تولید کنندگان مهارت زیادی دارند و طرح آن‌ها می‌تواند به خوبی طرح چرم واقعی باشد.

 

۳) فشار دادن چرم و پیدا کردن چین و چروک

چرم واقعی زیر فشار دچار چین و چروک می‌شود، درست مثل پوست واقعی. ولی مواد مصنوعی زیر فشار فقط فرو می‌روند و حالت و فرم خود را حفظ می‌کنند.

شناسایی چرم وگان از چرم اصلی ۳

فشار دادن چرم و پیدا کردن چین و چروک

 

۴) بو کردن چرم

اگر چرم بوی مواد پلاستیک و شیمیایی می‌داد، چرم مصنوعی است، اما چرم اصلی باید بویی شبیه به بوی نا، کهنگی یا کپک داشته باشد. اگر تا حالا چرم را بو نکرده‌اید، به فروشگاه‌ها محصولات چرمی یا مغازه‌های چرم فروشی بروید و از فروشنده بخواهید که نمونه‌ای از چرم واقعی و مصنوعی را به شما نشان دهد تا آن را بو کنید. زمانیکه فرق بین بوی چرم اصلی و مصنوعی رو متوجه شوید، تشخیص شما خیلی راحت‌تر می‌شود.

شناسایی چرم وگن از چرم اصلی

بو کردن چرم

 

۵) چک کردن با آتش

با اینکه می‌دانید آتش به چرم آسیب می‌زند، از آتش استفاده کنید. برای مثال، اگر لباس یا کیف چرمی دارید، قسمتی را تست کنید که در دید نباشد تا ظاهر آن خراب نشود. حالا با کمی فاصله، شعله‌ی کوچکی را حدود ۱۰ ثانیه نزدیک چرم نگه‌دارید:

شناسایی چرم وگن از چرم اصلی

چک کردن با آتش

  • اگر چرم واقعی باشد، کمی نیمسوز می‌شود و بویی شبیه به بوی موی سوخته می‌دهد.
  • اگر چرم مصنوعی باشد، آتش می‌گیرد و بویی شبیه به پلاستیک دارد.

 

۶) لبه‌های چرم

لبه‌های چرم طبیعی حالت ناهمواری دارد اما لبه‌های چرم مصنوعی، صاف و بی عیب است. برش با ماشین، به چرم ظاهر برش ماشینی می‌دهد. چرم طبیعی رشته‌ها و بافتی دارد که به اطراف پخش می‌شود (مانند زمانیکه روی فرش دست می‌کشیم و بافت‌های آن دیده می‌شود). اما چرم مصنوعی از پلاتسیک و مواد شیمیایی ساخته می‌شود و هیچگونه رشته و بافتی ندارد، به همین ترتیب لبه‌های چرم مصنوعی تمیز، مرتب و یکدست است.

لبه‌های چرم

لبه‌های چرم

 

۷) خم کردن چرم

خم کردن چرم واقعی، کمی باعث تغییر رنگ می‌شود. مثل آزمایش چین و چروک، چرم طبیعی هم هنگام خم شدن حالت ارتجاعی خاصی دارد و باعث تغییر رنگ و چین و چروک در آن قسمت می‌شود. چرم مصنوعی معمولا سفت‌تر است و تا کردن آن دشوار است. البته به یاد داشته باشید که، چرم مصنوعی نازک نیز وجود دارد و حتی می‌تواند از چرم واقعی هم منعطف‌تر باشد.

 خم کردن چرم

خم کردن چرم

 

۸) ریختن آب روی چرم

روی چرم چند قطره آب بریزید. اگر چرم مصنوعی باشد، آب روی چرم باقی می‌ماند، اما اگر چرم واقعی باشد، آب را به خود جذب می‌کند، چرا که چرم طبیعی به طور کامل ضد آب نیست.

ریختن آب روی چرم

ریختن آب روی چرم

 

۹) قیمت چرم

چرم واقعی گران‌تر از چرم مصنوعی است. بهتر است به فروشنده‌های مختلف سر بزنید تا با حدود قیمت محصول چرم، نیمه چرم و چرم مصنوعی آشنا شوید. در بین چرم‌ها، چرم گاو به دلیل استحکام بالا، از همه گران‌تر است. چرم لایه لایه شده که لایه ی زیری از لایه ی رویی جدا می‌شود، ارزان‌تر از چرم فول گرین است. هر چند تمامی چرم‌های طبیعی، از نوع مصنوعی گران‌تر هستند. به یاد داشته باشید که چرم‌های طبیعی دارای تنوع زیادی هستند و محدوده‌ی قیمت آن‌ها متفاوت است.

قیمت چرم

قیمت چرم

 

۱۰) رنگ چرم

به رنگ چرم توجه نکنید، چرا که چرم‌های رنگی هم می‌توانند از چرم واقعی باشند. یک مبلمان چرم آبی رنگ ممکن است طبیعی به نظر نرسد، اما به این معنا نیست که از چرم طبیعی ساخته نشده است. رنگ را می‌توان هم هم به چرم طبیعی اضافه کرد هم به چرم مصنوعی، پس هیچگاه رنگ چرم را نشانه‌ی واقعی یا مصنوعی بودن چرم در نظر نگیرید.

رنگ چرم

رنگ چرم

 

برای شناسایی و تشخیص چرم وگان در محصولات گوناگون به این لینک مراجعه کنید.

 


ترجمه: حمیدرضا اردکانی

منبع: wikihow

امتیاز: ۵.۰ از ۵ |
لطفا صبر کنید...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
توسط | ۱۳۹۷/۸/۱۶ ۹:۵۶:۲۸ ۹ مهر ۱۳۹۷|برچسب: |

دیدگاه خود را ثبت کنید